Wydawca treści Wydawca treści

PRZYGOTOWANIA DO SUBMISJI - LIPUSZ 2019

W trakcie submisji, która odbędzie się w kwietniu na terenie Nadleśnictwa Lipusz, wystawione do sprzedaży zostanie drewno o szczególnych walorach. Również z naszego Nadleśnictwa przygotowany do sprzedaży zostanie surowiec dębowy: wyselekcjonowany, przygotowany według szczegółowych zasad, można by stwierdzić - wygłaskany.
Niektóre kłody mają taką masę, że do ich właściwego załadunku potrzebne są dwa forwardery. Drewno trafi do zakładów meblarskich bądź posłuży np. do wyprodukowania wysokiej jakości beczek używanych w winnicach.
Preferowane parametry surowca to m.in.: średnica od 40 cm, długość kłód: 2,8-3,3 mb netto
 
 

Choinki w Nadleśnictwie Cewice

Święta coraz bliżej, zapraszamy więc do zakupu pachnącej choinki. Sami mogą Państwo wybrać drzewko z plantacji przy nadleśnictwie.

Sprzedaż prowadzona jest w dni powszednie w godzinach 7.00-15.00 przy siedzibie Nadleśnictwa Cewice oraz w poszczególnych Leśnictwach w godzinach 7.30-9.00.

 

W sobotę 22 grudnia oraz niedzielę 23 grudnia sprzedaż prowadzona będzie wyłącznie przy siedzibie nadlesnictwa w godzinach 9.00-14.00

 

 

Za choinkę świerkową do 1mb zapłacą Państwo 16 zł/netto, za choinkę od 1 do 2 mb - 21 zł/netto. Szczegółowy cennik w załączniku.

Do zobaczenia !!!


Budujemy wspólnie z Gminą Cewice

Właśnie zakończyliśmy odbiór wspólnego przedsięwzięcia pod nazwą "Remont drogi gminnej w miejscowości Siemirowice ..."

Wyremontowano odcinek 600 metrów, wartość łączna przedsięwzięcia wynosiła ok. 90 tys. zł. Remont polegał na utwardzeniu odcinka o nawierzchni piaskowej kruszywem łamanym. Poprzez wykonanie przebudowy droga uzyskała prawidłowy profil poprzeczny i podłużny, usunięto nierówności i uporządkowano odprowadzanie wód opadowych na przyległe pobocze gruntowe. Stan drogi praktycznie uniemożliwiał poruszanie się na remontowanym odcinku samochodami osobowymi. W chwili obecnej po drodze mogą poruszać się również samochody wysokotonażowe.

Mamy nadzieję, iż droga na długo posłuży okolicznym mieszkańcom jak również pracownikom naszego nadleśnictwa, stanowiąc główny szlak wywozowy drewna z terenów leśnych, dla którego nie istnieje na obsługiwanym przez drogę obszarze żadna alternatywa.


Urodzaj nasion dębu

Przyroda się broni - takiej pomocy potrzebowaliśmy przy odnowieniach pozycji klęskowych

Niesamowita sprawa !!!
Nasze służby terenowe zauważyły, że nasion dębu jest znacznie więcej niż w ostatnich latach. W lasach zjawisko takie określamy mianem "roku nasiennego". Ciekawe jednak, iż przypadł on akurat teraz, kiedy będziemy musieli odnowić powierzchnie po huraganie z ubiegłego roku. Z nasion będziemy mogli wyhodować sadzonki drzew, którymi uzupełnimy powstałe luki.

Takiej pomocy od matki natury było nam trzeba. Same żołędzie są również łakomym kąskiem dla zwierząt leśnych, przede wszystkim dzików. Życzymy więc smacznego, powinno starczyć dla wszystkich.

Mistrzostwa Cewic w Grzybobraniu

8 września odbyły się Mistrzostwa Cewic w Grzybobraniu.

Pierwsza edycja Mistrzostw Cewic w Grzybobraniu za nami! 

W ubiegłą sobotę ( 8.09.2018r.) na terenie leśnictwa Maszewo zjawiły się prawdziwe tłumy! Mieszkańcy Gdańska oraz lokalni grzybiarze równo o godzinie 8.00 przystąpili do penetrowania okolicznych drzewostanów. Konkurs obejmował trzy kategorie -
1.Największy grzyb jadalny 
2. Największa liczba punktów za zebrane grzyby 
3 Największa waga zebranych śmieci 

W imprezie łącznie wzięło udział około 100 osób 

Pogoda dopisała, dzięki czemu niemalże każdy znalazł jakiegoś grzyba. Zwycięzcy wynosili z lasu pełne kosze, ku zdziwieniu samych organizatorów.

Na uczestników czekały wspaniałe nagrody oraz wspólny poczęstunek.

Dziękujemy za tak liczny udział i zapraszamy na kolejne edycje konkursów 


Rok po huraganie

W dniu jutrzejszym mija rok od sierpniowej nawałnicy, która w znaczącej mierze dotknęła również nasze Nadleśnictwo. W ciągu jednej nocy z 11/12 sierpnia 2017 roku uszkodzonych i wywróconych zostało więcej drzew, niż w normalnym cyklu pozyskujemy w ciągu całego roku !!!

Początkowo smutek i niedowierzanie, później pełna mobilizacja i ogrom wykonanej pracy sprawił, iż w rok po klęsce ponownie udostępniamy nasze lasy. Intensywnie przymierzamy się również do nadchodzących akcji odnowieniowych - w której mamy nadzieję, iż pomożecie ??

Zapraszamy do obejrzenia filmiku opracowanego przez Lasy Państwowe

 


Zmiana na stanowisku Nadleśniczego Nadleśnictwa Cewice

Z dniem 26.07.2018 nastąpiła zmiana na stanowisku Nadleśniczego.

 

 

Z dniem 26 lipca 2018 roku Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, Bartłomiej Obajtek, powołał na stanowisko Nadleśniczego Nadleśnictwa Cewice Krzysztofa Lizińskiego.

Pani Elżbieta Popiel - poprzedni Nadleśniczy Nadleśnictwa Cewice,  przeszła na emeryturę.

Nadleśniczy Krzysztof Liziński jest absolwentem Akademii Rolniczej w Poznaniu na kierunku Leśnictwo. 

Dotychczas pracował w trzech nadleśnictwach - Nadleśnictwie Kartuzy ( jako adiunkt ds zagospodarowania lasu) Nadleśnictwie Starogard (jako nadleśniczy terenowy, inżynier nadzoru) oraz w Nadleśnictwie Cewice (jako zastępca nadleśniczego i inżynier nadzoru). 


Droga do parkingu grzybowego ponownie udostępniona

Zgodnie z decyzją Nadleśniczego w terminie od 01.08 - 30.09 udostępniona do ruchu została droga prowadząca do parkingu "grzybowego".

Droga już udostępniona, pozostało czekać na deszcze i wysyp grzybów. Wraz z drogą, od ubiegłego roku udostępniamy również parking "grzybowy". Na miejscu znajdą Państwo zadaszoną wiatkę, ekologiczne (drewniane) stojaki na rowery oraz tablice informacyjne. Parking jest utwardzony - bez problemu można więc dotrzeć do samego serca cewickich lasów samochodem.

Całość infrastruktury położona jest na terenie Leśnictwa Maszewo (mapkę, stanowiącą załącznik nr 1, do Decyzji Nadleśniczego zamieszczamy poniżej). Tereny te obfitują w prawdziwki i podgrzybki. Na pomysł stworzenia parkingu wpadli lokalni leśnicy obserwując zainteresowanie, jakim wśród grzybiarzy cieszą się każdego roku tereny naszego nadleśnictwa. Miejsce wybrano nieprzypadkowo - jest to bardzo urokliwy, a zarazem obfity w dary runa obszar Leśnictwa Maszewo.

Co ważne – na parkingu nie ma rzeczy, wydawałoby się podstawowej - czyli koszy na śmieci. To nie przypadek, to element edukacji. Jest to autorski pomysł miejscowego Leśniczego. Przypominamy w ten sposób naszym gościom o prostej zasadzie, iż nie zostawiamy nic w lesie, wszystkie odpady (nawet organiczne) zabieramy ze sobą. Wychodząc z lasu, pozostawiamy go takim, jakim go zastaliśmy.

 


Afrykański Pomór Świń (ASF)

Aby kontrolować komunikaty zapraszamy na stronę Głównego Inspektoratu Weterynarii

Obecnie na terenie kraju występuje zagrożenie rozprzestrzeniana się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń, potocznie zwanego ASF.  

Wirus jest wysoce śmiertelny dla świń. Nie jest niebezpieczny dla życia i zdrowia człowieka. Wirus bardzo szybko się rozprzestrzenia również za pośrednictwem dzików oraz wszystkich części i produktów pozyskanych ze świń i dzików.  
ASF docelowo powoduje ogromne straty gospodarcze: zagraża polskiemu rolnictwu i hodowli świń w Polsce.

Aby zapoznać się z komunikatami oraz przeczytać najnowsze informacje na temat ASF zapraszamy na stronę

 

https://www.wetgiw.gov.pl/

 

 


Odnawiamy naturalnie !!!

Powyżej pokazano jedną z upraw w Leśnictwie Kozin. Czujny Leśniczy Tomasz Naderza zaobserwował, iż pozycja po wycięciu oraz przygotowaniu gleby bardzo dobrze się obsiewa. Podjęto więc decyzję o pozostawieniu jej siłom natury. Takich upraw na terenie naszego Nadleśnictwa Cewice jest coraz więcej. Będzie to również bardzo istotny sposób odnowienia pozycji powstałych wskutek klęski, którą spowodowały porywiste wiatry w sierpniu ubiegłego roku.

Niestety do gry włącza się pewien chrząszcz z rodziny rykowcowatych- szeliniak sosnowiec. Uszkadza on małe siewki. My jednak się nie poddajemy i wykładamy wałki sosnowe, które po nacięciu wydają z siebie intensywną woń żywicy - to przyciąga te owady, które następnie mechanicznie zostaną zniszczone.

Miejmy nadzieję, że będzie to udana walka z szeliniakami - a nie wiatrakami :)


AUTOMATYCZNY DEFIBRYLATOR ZEWNĘTRZNY (AED) W CEWICACH

Dla podniesienia wspólnego bezpieczeństwa Wójt Gminy Cewice zakupił Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny

 

Urządzenie ratujące ludzkie życie w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Od dnia 09.05.2018 r. urządzenie jest już ogólnodostępne na zewnątrz budynku przy ul. W. Witosa 16 (przy głównym wejściu do urzędu). Do tej pory znajdowało się wewnątrz, na parterze.

AED- Automatyczny defibrylator zewnętrzny w skrócie AED (ang. Automated External Defibrillator) jest to urządzenie, które po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizuje rytm serca i określa czy poszkodowany wymaga defibrylacji (defibrylacja jest to zabieg medyczny polegający na zastosowaniu impulsu elektrycznego prądu stałego o określonej energii).

Wczesne użycie defibrylatora powoduje zwiększenie wskaźnika przeżyć, jeżeli defibrylację wykonano w ciągu 3 minut od chwili zatrzymania krążenia.

AED po uruchomieniu wykorzystuje komunikaty głosowe oraz rysunki w celu instruowania ratownika podczas reanimacji, która składa się z resuscytacji krążeniowo oddechowej i defibrylacji. Kiedy AED wykryje rytm serca wskazany do defibrylacji ładuje się i wydaje ostrzeżenie „nie dotykaj pacjenta, naciśnij przycisk defibrylacji” po wysłuchaniu tego komunikatu ratownik naciska przycisk defibrylacji.

Następnie AED wydaje polecenie wykonania reanimacji przez okres dwóch minut, po czym urządzenie wykonuje ponowną analizę rytmu serca. Nowoczesne defibrylatory wydają sygnały dźwiękowe ułatwiające ratownikom utrzymanie odpowiedniego tempa ucisków klatki piersiowej, które według standardów wynoszą 100 uciśnięć na minutę.

Należy pamiętać, że w każdym przypadku w trakcie interwencji, poza użyciem defibrylatora, niezbędne jest wezwanie pomocy – numer 999 lub 112.

Wszyscy pracownicy Urzędu Gminy w Cewicach zostali już przeszkoleni z obsługi defibrylatora, szkolenia przypominające odbywają się raz w roku. Na terenie Powiatu Lęborskiego oprócz urządzenia w Cewicach, ogólnodostępne AED znajdują się  jeszcze w Wicku przy wejściu do budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu oraz w Łebie  przy automacie informacji turystycznej – Skwer Rybaka.


Otwarta Akcja Sadzenia Lasu 2018

Za nami kolejna edycja otwartej akcji sadzenia lasu, która odbyła się 27 kwietnia.

 

Jak w roku ubiegłym upływała ona pod hasłem #1000drzewnaminutę bo właśnie taką liczbę sadzonek corocznie wysadzają Lasy Państwowe.

Akcja kolejny raz cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, bijąc kolejne wyśrubowane rekordy 💪 W tym roku było nas już ponad 800! 

Dziękujemy za udział wszystkim przedszkolom, szkołom i zaproszonym gościom. Nie zawiedliście ! 

W sposob wyjątkowy dziękujemy też żołnierzom z Jednostki Wojskowej w Siemirowicach - wasze zaangażowanie było nie do opisania;)

Zapraszamy do obejrzenia filmu z tegorocznej edycji:)

 


Opryski na rok 2018

Konsultacje społeczne w sprawie ubiegania się o derogację dla RDLP w Gdańsku, na stosowanie środka ochrony roślin Dimilin 480 S.C.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku ogłasza rozpoczęcie procesu konsultacji społecznych w związku z wystąpieniem do FSC o zgodę (derogację) na użycie środka ochrony roślin Dimilin 480 SC, który zawiera substancję czynną – diflubenzuron niezalecaną przez FSC.

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku podaje do konsultacji społecznych informacje

FSC – Forest Stewardship Council A.C. jest organizacją promującą odpowiedzialne gospodarowanie zasobami leśnymi świata. Skupia właścicieli i zarządców lasów, organizacje społeczne i przyrodnicze, firmy przetwórstwa drzewnego i papierniczego, sieci handlowe oraz osoby prywatne, zainteresowane odpowiedzialną gospodarką leśną.
Posiadacze certyfikatu FSC muszą spełnić szereg warunków i kryteriów, które w przypadku zarządców i właścicieli lasów w Polsce  zapisane są w Tymczasowym Krajowym Standardzie Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej w Polsce. Wypełnienie warunków określonych Standardem kontrolowane jest podczas corocznych audytów. Certyfikat przyznaje się na 5 lat. RDLP w Gdańsku posiada certyfikat FSC od 1997 r.
Jednym z elementów ww. standardu jest stosowanie i prowadzenie odpowiedniej polityki w zakresie stosowania środków ochrony roślin. FSC określiła listę substancji aktywnych (FSC-GUI-30-001 V2-0), których nieuzgodnione zastosowanie skutkuje odebraniem lub zawieszeniem certyfikatu. Na liście tej znajduje się m.in. substancja aktywna o nazwie diflubenzuron, która wchodzi w skład środka ochrony roślin Dimilin 480 SC. (w 1 litrze środka ochrony roślin 480 g substancji diflubenzuron)
W przypadku konieczności użycia takiego środka ochrony roślin przez posiadacza certyfikatu FSC musi on ubiegać się o specjalną derogację, zgodnie z procedurą  opisaną w dokumencie FSC-PRO-01-004 (wersja 2-2), której elementem są m.in. konsultacje społeczne.

Konieczność ogłoszenia konsultacji społecznych w tej sprawie wynika z przepisów Polityki Pestycydowej Międzynarodowej Organizacji Forest Stewardship Council A.C.  (FSC-POL-30-001-EN-FSC).
 

Charakterystyka środka

Środek ochrony roślin Dimilin 480 SC jest zarejestrowany do użycia w UE i w Polsce na mocy Decyzji MRiRW nr R-113/2018d z dnia02.03.2018 r. etykieta w załączeniu (etykieta środka będąca integralną częścią ww. Decyzji dostępna jest również na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
w wyszukiwarce pod adresem:

https://bip.minrol.gov.pl/Informacje-Branzowe/Produkcja-Roslinna/Ochrona-Roslin/Etykiety-Srodkow-Ochrony-Roslin/Etykiety-C-D

Dimilin 480 SC jest środkiem ochrony roślin dopuszczonym do stosowania w Polsce na obszarach leśnych przeciwko: brudnica mniszka, barczatka sosnówka, boreczniki sosnowe, strzygonia choinówka, osnuja gwiaździsta szkodnikom liściożernym sosny. Maksymalna dawka tego środka wynosi 0,1 litra środka na 1 ha uprawy leśnej. Oznacza to, że w trakcie zabiegu wykonanego tym środkiem wprowadzamy do środowiska 48g aktywnej substancji diflubenzuron na 1 ha.

Dimilin 480 SC.

 • W stosunku do ludzi bezpośrednio pracującej przy mieszaniu środka morze powodować wystąpienie reakcji alergicznej. Przy zastosowaniu środków ochrony osobistej BHP, brak jest zagrożenia dla ludzi. 
 • Zabrania się stosowania środka w strefie bezpośredniej ochrony ujęć wody.
 • Środek jest toksyczny dla organizmów wodnych, powodując długotrwałe skutki.

 

W tym celu minimalna granica zastosowania środka to 30 metrów od brzegów zbiorników wodnych i cieków wodnych.

 W lasach warunek spełniony pola zabiegowe oddalone są od zbiorników wodnych nie mniej niż 100 metrów. W oparciu o przepisy wewnętrzne LP na granicy woda las zalecane jest zakładanie stref przejściowych tak zwanych ekotonów. Optymalna strefa przejściowa powinna wynosić 10 do 15 metrów jej szerokość jest jednak zależna od żyzności otaczających siedlisk leśnych. Im siedliska uboższe tym pas buforowy pomiędzy wodą a uprawą leśną szerszy.

 

Dlaczego właśnie Dimilin 480 SC?

Zgodnie z ustawą o lasach, w celu zapewnienia powszechnej ochrony lasu, właściciele lasów są zobowiązani do kształtowania równowagi w ekosystemach leśnych, podnoszenia naturalnej odporności drzewostanów, a w szczególności do zapobiegania, wykrywania i zwalczania nadmiernie pojawiających i
rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych (art. 9 ustawy o lasach).
Ustawa nakłada na nadleśniczego obowiązek wykonywania zabiegów zwalczających i ochronnych, w razie wystąpienia organizmów szkodliwych w stopniu zagrażającym trwałości lasów (art. 10 ustawy o lasach).

Szkodniki liściożerne sosny są stale obecne w ekosystemach leśnych. ich szkodliwe działanie uaktywnia się w chwili gwałtownego zwiększenie się liczebności populacji.

Przewidywane zagrożenie drzewostanów spowodowane występowaniem między innymi brudnicy mniszki w 2018 r. szacuje się na powierzchni 15,800 tyś. ha. Szacuje się że owady wystąpią w liczebności zagrażającej trwałości drzewostanów, której ograniczenie możliwe jest wyłącznie dzięki zastosowaniu skutecznego środka ochrony roślin. Do rozpylania środka na gruncie stosowany będzie wyłącznie sprzęt agrolotniczy (z użyciem atomizerów AU 5000). W kolejnych latach spodziewamy się utrzymania zagrożenia na obszarach leśnych będących w zarządzie RDLP w Gdańsku na podobnym poziomie. Szkodniki liściożerne występują na całym obszarze RDLP w Gdańsku stąd wniosek obejmuje cały teren w zarządzie RDLP
 tj. 293 390,00 ha.

Nadmierne występowanie owadów liściożernych sosny, żer ich gąsienic prowadzi do redukcji aparatu asymilacyjnego drzew. W przypadkach gradacyjnego występowania szkodników żery gąsienic owadów szkodliwych prowadzą do redukcji koron drzew to z kolei  powoduje osłabienie drzew i drzewostanów. W przypadku pełnych żerów szkody powodują powierzchniowe zamieranie całych drzewostanów. Stąd decyzja Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku o zastosowaniu środka ochrony roślin Dimilin 480 S.C. w akcjach ratowniczych mających nie dopuścić do nadmiernego rozwoju  populacji owadów tej grupy szkodników.

 

Przebieg konsultacji

Prosimy o zgłaszanie uwag odnośnie użycia przez RDLP w Gdańsku środka ochrony roślin – Dimilin 480 SC w terminie do 14 maja2018 r.
(45 dni od daty ukazania się niniejszej informacji) pocztą tradycyjną z dopiskiem „konsultacje FSC” na adres: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku 80-804 Gdańsk, ul. Ks. Rogaczewskiego 9/19 lub pocztą elektroniczną na adres:
ochrona@gdansk.lasy.gov.pl

bartosz.bombik@sgs.com

 

Załączniki:

 • zezwolenie nr R-160/20/12 MRiRW – kopia
 • etykieta środka Fastac Las SC

mapa RDLP      


Sadzimy Las dla Niepodległej

Wszystkich chętnych zapraszamy 21 kwietnia do Nadleśnictwa Lipusz !!!

Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji.

Przygotowania do ptasiej wiosny

Za oknem ciągle ciężka zima, ale my szykujemy się już na wiosnę.

Jak wiadomo, ptaki potrafią sprawiać ostatnimi czasy solidne niespodzianki (jak na przykład żurawie), a więc nie możemy czekać z wieszaniem budek lęgowych do ostatniej chwili.

Zbudowanym domkom nadajemy indywidualne numery, co pozwala nam w późniejszym czasie na ich inwentaryzację i ewentualne remonty.

Jak wam się wydaje, czy nowoczesne budownictwo przypadnie ptakom do gustu?

Fot. B. Sójka


Porządki trwają !!!

Mimo srogich mrozów, systematycznie uprzątamy dotknięte wichurą lasy

-15˚ na budziku. Lecz nic to dla dzielnych pracowników Zakładu Usług Leśnych (ZUL), pracujących w Nadleśnictwie Cewice. Nadal sprzątamy, ścinamy złomy i układamy stosy. Coraz bliżej szczęśliwy finał.

Część pozycji udało się już zmeliorować - czyli uprzątnąć z gałęzi. Następnym zabiegiem będzie przygotowanie gleby - czyli orka pasów, w których być może wspólnie posadzimy młode drzewka.

Prace mimo srogich mrozów cały czas postępują, a patrząc na całą sprawę z tej jasnej strony, nasza "szklanka jest do połowy pełna" - dzięki mrozom niektóre z naszych dróg stały się wyjezdne :)

Zmiana obszaru objętego zakazem wstępu do lasu

Kolejny raz ograniczamy zasięg zakazu wstępu - prace mają się blisko ukończenia.

Wciąż prowadozne są prace mające na celu uprzątnięcie powierzchni poklęskowych i usunięcie wszystkich zagrożeń. Aby dbać o Państwa zdrowie i życie staramy się działania prowadzić możliwie szybko, ale i dokładnie. Dzięki staraniom naszych pracowników oraz pracowników Zakładów Usług Leśnych, Nadlesniczy Nadleśnictwa Cewice kolejny raz ograniczył obszar obowiązującego zakaz wstępu. Aktualna mapa z zakazem wstępu w załączeniu.

 1. Leśnictwo Bukowina- oddz. 297-301, 267.
 2. Leśnictwo Cewice- oddz. 185-186, 190, 192-193, 205-215, 219-220, 228-229, 238-244, 246-249, 256-260, 285-289, 291-296.
 3. Leśnictwo Rokitki- oddz. 235, 237, 239, 240 242, 243, 243A, 250, 261- 262, 265-273, 276-281, 283-288, 291, 293.

Materiały do pobrania


Termomodernizacja w Nadleśnictwie Cewice

Inwestycja w ramach projektu "Termomodernizacja budynków PGL LP (łącznie z zastosowaniem OZE w budynkach)”

 • Cel przebudowy

Zakres opracowania obejmuje wykonanie termomodernizacji istniejącego budynku mieszkalnego leśniczówki Cewice (dz. nr 183/1-L obręb Cewice) położonego w Cewicach ul. W.Wasilewskiej 8. Planowane roboty termomodernizacyjne budynku mają na celu likwidację wad technologicznych typu przemarzanie, dostosowanie obiektu do obowiązujących przepisów dotyczących izolacyjności cieplnej potrzebnej do użytkowania budynku zgodnie z jego przeznaczeniem. Po zmianie urzędowej nazw ulic w Cewicach obowiązuje ul. Wichrowa 34

 

 • Stan przed przebudową

Na działce znajdował się budynek mieszkalny jednorodzinny. Był to budynek parterowy z poddaszem użytkowym, częściowo podpiwniczony. Do budynku doprowadzona woda, energia elektryczna. Obiekt utrzymany w należytym stanie technicznym i wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem. Poza w/w budynkiem na działce znajduje się budynek gospodarczy.

 

 • Stan projektowany

Na działce nr 183/1-L obręb Cewice, planuje się docieplenie ścian w gruncie, ścian zewnętrznych nadziemia, wymianę stolarki otworowej zewnętrznej okiennej i drzwiowej oraz kompleksowa wymiana instalacji centralnego ogrzewania wraz z kotłem. W wyniku powyższych robót konieczne będzie przeprowadzenie remontu ścian i  podłóg w całym budynku. Dodatkowo zaplanowano z własnych środków przebudowę pomieszczeń służbowych kancelarii i korytarza z wyodrębnieniem pomieszczenia socjalnego WC.

Planowane roboty nie naruszą istniejącego układu konstrukcyjnego budynku. Wprowadza się jedynie zmiany w wyglądzie elewacji, w zakresie grubości ścian, elementów wykończeniowych i kolorystyki.

 

 • Charakterystyka finansowa

Kalkulowany koszt robót na podstawie audytu energetycznego wynosił 107 746 zł, bez udziału środków własnych inwestora.

Przewidywany czas zwrotu nakładów SPBT wynosił 19,9 lat, planowana oszczędność zapotrzebowania ciepła wynosiła 71 %.

Ostatecznie kwalifikowane koszty termomodernizacji w wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego wyniosły 96 739,36 zł. Całkowity koszt inwestycji łącznie z dokumentacją techniczną wyniósł 164 746,44 zł .

 • Efekt końcowy

Na podstawie przeprowadzonej charakterystyki energetycznej w/w budynku po zakończeniu przebudowy osiągnięto zakładane parametry termomodernizacji,  a nawet je przekroczono. Planowano zmniejszenie zużycia energii końcowej o 250,9 GJ/rok co stanowiło 71,1%, natomiast osiągnięto zmniejszenie energii końcowej w  wyniku termomodernizacji o 284,41 GJ/rok co stanowi 80,59%. Wpływ na to miało dodatkowe docieplenie dachu finansowane z własnych środków.

                   

Zmiana godzin pracy w Nadleśnictwie Cewice

Od dnia 01.12.2017r. Nadleśnictwo Cewice otwarte będzie w godzinach 7.00 - 15.00

Od dnia 1 grudnia 2017 nastąpiła zmiana godzin urzędowania !!

 

Informujemy również, iż 27.12.2017 będzie dniem wolnym od pracy - za dzień 11 listopada


Otwarcie Izby Edukacji Leśnej

Zapraszamy do umawiania się na zajęcia !!

Uroczyste otwarcie izby następiło w pechowy piątek, 13-tego dnia miesiąca października. Zupełnym przypadkiem zaplanowana przez nas parę miesięcy temu uroczystość otwarcia nowej Izby Edukacji zbiegła się także w czasie z obchodami Dnia Edukacji.

W cudownym towarzystwie delegacji ze szkół naszego regionu oddaliśmy dziś do użytku nowoczesny obiekt przystosowany do zajęć. Na uroczystości pojawili się też zaproszeni goście. Ksiądz Proboszcz z Parafii w Łebuni Tomasz Zimny poświęcił budynek po czym wszyscy przystąpili do zwiedzania.

Nadleśniczy - Elżbieta Popiel opowiedziała gościom historię powstania Izby Edukacyjnej a nasz edukator wytłumaczył, dlaczego obiekt powstał w takim a nie innym miejscu i jak wyglądać będą prowadzone na nim zajęcia.

Dzieci wzięły też udział w grach i zabawach udostępnionych na ścieżce edukacyjnej po czym zmęczone siadły do ciepłego poczęstunku.

Już dziś wszystkie szkoły zapraszamy serdecznie do naszej Izby Edukacji Leśnej.Chcecie poczuć moc zieleni, dotknąć drzewek, które wasze dzieci i wnuki oglądać będą za następne 100 lat ?? !!

Zapraszamy do umawiania się na zorganizowane spotkania na naszym nowym obiekcie edukacyjnym. Obiecujemy, że damy z siebie wszystko aby przybliżyć Wam piękno naszej pracy