Asset Publisher Asset Publisher

„Przyjaciel lasu”

XIV edycja cyklicznie organizowanego przez Nadleśnictwo konkursu „Przyjaciel lasu” już za nami!

Do udziału w tegorocznej edycji konkursu, który odbył się 16 grudnia, wzięło udział 15 uczestników reprezentujących pięć okolicznych Szkół Podstawowych.

Były to szkoły:

- Szkoła Podstawowa im. 27. WDP AK w Czarnej Dąbrówce

- Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Popowie

- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Siemirowicach

- Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Maszewie

- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Leśników Polskich w Przerytem

W konkursie drużynowym zwyciężyła reprezentacja Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Maszewie, tuż za nią Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Popowie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Siemirowicach.

W konkurencji indywidualnej zwyciężył Jakub Wiśniewski, reprezentujący Niepubliczną Szkołę Podstawową w Popowie. Drugie miejsce zajął Jakub Kwiatkowski ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Maszewie. Na trzecim miejscu uplasował się Paweł Jereczek ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Maszewie

Poziom trudności przygotowanych pytań i zagadnień był wysoki jednak uczestnicy doskonale poradzili sobie z ich rozwiązywaniem.

Uczniowie rywalizowali w dwóch konkurencjach. Pierwsza konkurencja – indywidualna dotyczyła testu składającego się z 30 pytań z zakresu wiedzy przyrodniczo-leśnej. Drugi etap dotyczył rywalizacji pomiędzy szkołami – polegał na współpracy 3-osobowych grup, które miały za zadanie rozpoznać przygotowane przez prowadzących zestawy m.in. pędów drzew i krzewów, odgłosy zwierząt, sprzętu, którego używają leśnicy.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za obecność oraz zapraszamy na kolejne edycje konkursu :)

Choinki w Nadleśnictwie Cewice

Święta coraz bliżej, zapraszamy więc do zakupu pachnącej choinki.

Sprzedaż prowadzona jest w dni powszednie w godzinach 7.00-15.00 przy siedzibie Nadleśnictwa Cewice.

 

W sobotę 22 grudnia sprzedaż prowadzona będzie w godzinach 9.00-12.00

 

 

Za choinkę świerkową do 1mb zapłacą Państwo 16 zł/netto, za choinkę od 1 do 2 mb - 21 zł/netto. Szczegółowy cennik w załączniku.

Do zobaczenia !!!


Volvo sadzi drzewa w lesie prywatnym

Volvo Car Poland, odnowiło poklęskową pozycję w lesie prywatnym na Kaszubach

W wyniku zawartego porozumienia pomiędzy Polskim Związkiem Zrzeszeń Leśnych a firmą Volvo Car Poland, odnowiono poklęskową pozycję w lesie prywatnym na Kaszubach - w miejscowości Bukowina.

 

Nad prawidłowością wykonywanych prac leśnych nadzór sprawowali pracownicy Nadleśnictwa Cewice.

 

Projekt jest kontynuacją akcji "CHOINKA VOLVO".

 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z akcji.

 

 

 

 


Hubertus 2019

Po raz kolejny uczczono święto patrona leśników i myśliwych- św. Huberta

 

 

"Darz bór!" - słychać było z każdej strony Placu Pokoju w Lęborku, w niedzielę - 10 listopada. Plac stał się zielony od mundurów leśników i myśliwych (warto zaznaczyć, że są to dwa rożne wzory i odcienie odzieży, nie każdy leśnik jest myśliwym i nie każdy myśliwy leśnikiem;) ).

Wszyscy zebrali się, żeby wziąć udział w uroczystym pochodzie z okazji Hubertusa - święta na cześć patrona leśników, jeźdzców i myśliwych, św. Huberta. Wspólnym przemarszem ze sztandarami kół łowieckich i nadleśnictw, uczestnicy udali się do Sanktuarium św. Jakuba, na Mszę Świętą Hubertowską.

Niepowtarzalny klimat i oprawa mszy "(m.in. występ Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Jantar) sprawiły, że nawet ludzie niezwiązani z tradycją leśną czy myśliwską nie ukrywali zachwytu.

Po mszy, na wszystkich zmarzniętych czekał gorący posiłek, a na zainteresowanych ciekawostki i gry edukacyjne o tematyce leśnej i łowieckiej.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom za tak liczny udział i bardzo ciepłe słowa, a współorganizatorom ( Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Słupsku , Nadleśnictwo Lębork) za doskonałą współpracę.


Modernizacja monitoringu przeciwpożarowego

Unowocześniony system zacznie działać w 2020 roku.

Nakładem ponad 60 tysięcy złotych, przy wsparciu Funduszu Leśnego, Nadlesnictwo Cewice modernizuje system monitoringu przeciwpożarowego.

Nowa kamera o rozdzielczości FullHD będzie pomagać w dostrzeżeniu pożaru aż z 20 km.

Ponadto zainstalowany zostanie pulpit sterowniczy pozwalający na określenie azymutu, korektę jasności obrazy oraz obrót kamery czy przybliżenie zoom.

Nowoczesny system pozwoli na szybsze działanie w przypadku zaistnienia pożaru, które z uwagi na suche lata będą zapewne coraz częstsze.

 

 


Dofinansowanie z WFOŚiGW na zwalczanie czeremchy amerykańskiej

 

W roku 2019 Nadleśnctwo Cewice otrzymało dofinansowanie z WFOŚiGW na realizację zadania pn. "Zwalczanie i ograniczanie występowania czeremchy amerykańskiej na terenie Nadleśnictwa Cewice"

 

Całościowy koszt zadania to 91 915,80 zł , a otrzymane dofinansowanie to 10 000,00 zł, jako dotacja na pokrycie wydatków bieżących.

 

Eliminację czeremchy amerykańskiej wykonano na powierzchni 53,43 ha, przeznaczonej do odnowienia w roku 2020.  Przeprowadzony zabieg umożliwi skuteczne osiągnięcie docelowych składów gatunkowych zakładanych upraw, natomiast w drzewostanach starszych zatrzyma dalsze jej rozprzestrzeniania się przez rozmnażanie wegetatywne (odrośla) i generatywne (nasiona). Wraz z usunięciem czeremchy amerykańskiej stworzone zostały warunki do przywrócenia optymalnej różnorodności lasu, zgodnej z siedliskiem oraz utrzymania i odbudowy populacji zagrożonych wyginięciem i zanikających rodzimych gatunków flory i fauny.

Wykonanie tego zadania pozwoli nam również na wypracowanie kompleksowej techniki eliminowania czeremchy amerykańskiej, jako gatunku inwazyjnego, możliwej do powszechnego zastosowania na pozostałych powierzchniach.

 

www.wfos.gdansk.pl

 


Mistrzostwa Cewic w Grzybobraniu

Druga edycja Mistrzostw Cewic w Grzybobraniu już za nami !

Dnia 18.10.2019 na terenie Leśnictwa Maszewo odbył się długo wyczekiwany konkurs.
O godzinie 9.00 grzybiarze wyruszyli do lasu. Pogoda dopisała, dzięki czemu sam spacer po lesie był przyjemnością. Uczestnicy wynosili z lasu kosze pełne grzybów.
Konkurs obejmował trzy kategorie:


1. Największy grzyb jadalny
2. Największa ilość zebranych grzybów
3. „Leśny czyścioszek” – największa waga zebranych śmieci

Na uczestników czekały ciekawe nagrody m. in. scyzoryki do grzybów. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspaniałą zabawę i miło spędzony czas. Szczególe słowa uznania kierujemy do gości, którzy przybyli do nas aż z Gdańska !! :)


Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.


Rajd Pocztylion 2019

12 października na terenie Nadleśnictwa Cewice odbyła się dziewiąta edycja rajdu "Pocztylion".

Tylko najwytrwalsi, odporni na niesprzyjające warunki atmosferyczne, miłośnicy turystyki rowerowej i pieszej pojawili się na starcie dziewiątej edycji rajdu Pocztylion. Imprezę zorganizowała LOT Ziemia Lęborska - Łeba we współpracy z Gminą Cewice, Nadleśnictwem Cewice, Powiatem Lęborskim, Gminą Miasto Lębork, Gminnym Centrum Kultury w Cewicach, Kołem Przewodników PTTK w Lęborku oraz stowarzyszeniem LEW Lębork. 
 
Główną atrakcją rajdu była prezentacja odrestaurowanego miejsca pamięci związanego z tragiczną historią z roku 1781 - rabunkowym napadem i morderstwem pocztyliona Poczty Cesarskiej w okolicach wsi Oskowo. Staraniem nadleśnictwa i LOT-u umieszczona została nowa tablica z opisem zdarzenia oraz około 100-letni, niedawno odnaleziony, głaz-pomnik.  
 
Rowerzyści, z uwagi na wspomniane trudne warunki pogodowe, zrezygnowali z pokonania ustalonej uprzednio trasy, udając się na łatwiejszą, znacznie krótszą. Grupa piesza z kolei  (uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Lęborku) przemierzyła odcinek czerwonego szlaku turystycznego między Oskowem a Kozinem, gdzie na terenie miejscowego arboretum czekał ciepły posiłek (dofinansowany przez Gminę Cewice), po spożyciu którego uczestnicy wyruszyli do Lęborka, by po niespełna czterech godzinach zakończyć turystyczną eskapadę. 

Mistrzostwa Cewic w Grzybobraniu

Dnia 18.10.2019 na terenie lesnictwa Maszewo odbędą się Mistrzostwa Cewic w Grzybobraniu serdecznie zapraszamy.

Szczegóły wydarzenia na plakacie.


INWAZJA OBCYCH

CZĘŚĆ PIERWSZA Z CYKLU "POŻEGNAĆ KLĘSKĘ"

Czeremcha amerykańska  (Prunus serotina) - bo o niej mowa, to bardzo inwazyjny krzew, który po raz pierwszy introdukowany został do Europy już w XVII wieku. Wprowadzana była do lasów w celu zapewnienia dodatkowej bazy żerowej dla ptaków i zwierząt. Roślina ta może być również wykorzystywana w celach leczniczych a jej owoce są jadalne - mogą posłużyć do produkcji dżemów bądź nalewek. 

Na tym niestety kończą się cechy, które u tej rośliny uznać możemy za pozytywne. Szczególnie w obliczu klęski przekonaliśmy się, jak bardzo ekspansywna jest to roślina. Momentalnie wypełniła wolne przestrzenie. Rozwijają się i rosną te rośliny, które mają dostęp do światła, robiąc to w zastraszającym tempie - nawet do 1 m wysokości w ciągu roku !!

Stając w obliczu nowego wyzwania, poczyniliśmy dodatkowe kroki w celu skutecznego jej zwalczenia. Powierzchnie poklęskowe, gdzie zostało stwierdzone jej występowanie pozbawione zostały biomasy leśnej (część druga cyklu), następnie zostały rozdrobnione. Rozważamy także możliwość podjęcia walki chemicznej, w celu skutecznej pomocy planowanym na jesień i wiosnę przyszłego roku nasadzeniom drzew leśnych. Do odnowień zaplanowano również w większej skali gatunki drzew, które w przyszłości stworzyć powinny skuteczne ocienienie - mordercze dla tej rośliny.

Temat zwalczania czeremchy na terenach poklęskowych stał się jednym z punktów szkolenia dla pracowników Nadleśnictwa Cewice, którzy oglądali powierzchnie po częściowym wykonaniu zabiegów w Leśnictwie Cewice.

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia.  
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                                                                              
PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Wszystkich chętnych zapraszamy w najbliższy piątek, tj. 20 września 2019 roku. Spotykamy się w Siemirowicach przy boisku Szkoły Podstawowej w Siemirowicach o godz. 11.00. Opiekunem grupy będzie Pan Adam Dominiecki (tel. 728-967-158). Wspólnie będziemy sprzątać śmieci w lesie w okolicy jeziora oraz szkoły. Serdecznie zapraszamy!!!

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia.  
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                                                                              
PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!

 


Huragan stulecia. Młody las już rośnie

Niemal cała powierzchnia zniszczona podczas huraganu w sierpniu 2017 r. została udostępniona. Teraz na uprzątniętych terenach trwa sadzenie nowego pokolenia lasu. Prace w klęskowych nadleśnictwach powinny się zakończyć za ok. cztery lata.

Huragan, który przeszedł nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. zniszczył ponad 100 532 ha lasu. Według najnowszych danych ponad 29 tys. ha terenu trzeba będzie sadzić od zera, czyli będzie całkowicie odnowiona.

Żywioł największe szkody wyrządził w niemal 60 nadleśnictwach. Najbardziej zostały zniszczone lasy w regionalnej dyrekcji w Toruniu, Gdańsku, Poznaniu oraz Szczecinku. Masa drewna poklęskowego na terenach kataklizmu wyniosła ponad 8 629 436 m3. Po dwóch latach intensywnych prac uprzątnięto niemal całość surowca, czyli ponad 8 047 925 m3.

Likwidacja skutków klęski była wręcz tytanicznym wysiłkiem dla osób pracujących w tamtym terenie. Uporanie się z ogromem pracy wymagało zaangażowania ponad 4 tys. pracowników zakładów usług leśnych, łącznie pracowało tam 377 ZUL.
Na terenie klęskowiska używano też 295 harwesterów i forwarderów, czyli specjalistycznego sprzętu do prac leśnych.

Dotychczas likwidacja skutków klęski kosztowała niemal 712 mln zł. To mogą być nie wszystkie wydatki, gdyż te są szacowane na ok. 1 mld zł.
W tej kwocie znajdują się nakłady związane z porządkowaniem terenów, wywozem drewna, hodowlą sadzonek i przywracaniem lasu, a także remontem dróg publicznych i leśnych zniszczonych podczas nawałnicy.

Dziś wiadomo, że leśnicy, aby przywrócić na zdewastowanych terenach las będą potrzebowali ponad 217 mln sadzonek drzew. Koszt całkowitego odnowienia powierzchni poklęskowych został wyliczony na ponad 282 mln zł.

W budżecie Lasów Państwowych będą musiały znaleźć się pieniądze na przygotowanie gleby do sadzenia nowego pokolenia lasu, sadzonki drzew i krzewów, ochronę nowych upraw leśnych przed zwierzyną, koszty ochrony przed pożarami i szkodliwymi owadami czy wykaszanie niepożądanej roślinności.

Leśnicy, tam gdzie jest to możliwe pozostawiają powierzchnie do naturalnego odnowienia. Niestety, nie wszędzie jest możliwe stosowanie tej formy przywracania roślinności, gdyż brak jest drzew, które mogłyby obsiać zniszczony obszar. Łącznie do naturalnej sukcesji pozostawiono 1213 ha terenu.

Z szacunków leśników wynika, że wszystkie prace w klęskowych nadleśnictwach zostaną zakończone w 2023 r.

Warto przypomnieć, że w kwietniu tego roku para prezydencka - wspólnie z harcerzami, strażakami, leśnikami, żołnierzami, studentami i ochotnikami - wzięła udział w sadzeniu nowego pokolenia lasu. Łącznie ok. 1300 osób na terenie leśnictwa Jakubowo w Nadleśnictwie Rytel (RDLP w Toruniu) odnowiło 100 ha powierzchni.

Równocześnie była to inauguracja akcji #sadziMy, podczas której w 430 nadleśnictwach rozdano ponad 100 tys. sadzonek, tak aby każdy mógł posadzić drzewko we własnym ogródku.  

Działaniem wartym wspomnienia jest także tworzenie dendroglifu przez leśników z gdańskiego Nadleśnictwa Lipusz. Leśnicy wspólnie z harcerzami Chorągwi Gdańskiej ZHP jesienią ubiegłego roku wspólnie tworzyli „leśny” wizerunek orła. Do stworzenia wizerunku godła z drzew użyto niemal 400 sadzonek modrzewia, który stanowi pazury i koronę, ponad 23 tys. brzozy oraz 67 tys. sosny będącej tłem. Rozpiętość skrzydeł posadzonego orła to 300 metrów. Kilka dni temu wykonano pomiar, tym samym zakwalifikowano godło do rekordu Guinnessa.

Przypomnijmy, że już kilka godzin po przejściu huraganu było wiadomo, że to będzie jedna z największych katastrof w polskich lasach. Leśnicy z nadleśnictw położonych na Pomorzu, Wielkopolsce czy Kujawach kilometrami widzieli jedynie połamane drzewa, zniszczony las, o który często troszczyli się od wielu lat.

 

 

Układ burzowy, określany przez specjalistów jako tzw. bow echo o długości 300 km, wytworzył huraganowe wiatry o prędkości od 100 do nawet 150 km/godz. Pas dokonanych zniszczeń ciągnął się od Wybrzeża po Dolny Śląsk.

Do największej tragedii doszło koło wsi Suszek w leśnictwie Jakubowo (gdańskie Nadleśnictwo Rytel), gdzie w obozie w lesie zginęły dwie harcerki, a rannych zostało 22 innych harcerzy (w całym kraju łącznie zginęło sześć osób). Wspomniane wcześniej wspólne odnawianie lasu z parą prezydencką zostało poświęcone pamięci harcerek.

Warto także wspomnieć, że w czerwcu w tym roku siedem organizacji harcerskich podpisało porozumienie z Lasami Państwowymi w sprawie współpracy.  Jeden z zapisów porozumienia dotyczy wprowadzenia jednolitych procedur organizowania obozów harcerskich oraz konsultacje wymogów bezpieczeństwa podczas wypadów harcerzy.

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


95 LAT LASÓW PAŃSTWOWYCH

W tym roku obchodzimy Jubileusz 95. lecia istnienia Lasów Państwowych.

 W 1924 r. powstało przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe, któremu Prezydent Polski Stanisław Wojciechowski powierzył gospodarowanie polskimi lasami. Stało się to miedzy innymi za sprawą podpisanego przez Prezydenta rozporządzenia z 28 czerwca 1924 r. – o statucie polskich lasów państwowych.

Nasz wkład w odbudowę oraz rozwój Polski na przestrzeni minionych 95 lat jest niezaprzeczalny. Dzięki pracy naszych poprzedników, rozwojowi nauki, wiedzy oraz  praktyki leśnej nie tylko zwiększyliśmy powierzchnię leśną kraju, ale sprawiliśmy, że polskie lasy należą do jednych z najpiękniejszych  w Europie. To dzięki ekologizacji gospodarki leśnej jaką stosujemy w praktyce, do naszych lasów wracają gatunki roślin i zwierząt, które już dawno wpisano na listę gatunków chronionych. Podstawą naszego działania jest las wielofunkcyjny, zaspakajający potrzeby nowoczesnego państwa i jego mieszkańców. Troszczymy się o dostępność i zagospodarowania turystyczne obszarów leśnych. Dbamy o stan sanitarny lasu. Chronimy go przed skutkami katastrof i odbudowujemy kiedy tym katastrofom ulega. Zapewniamy miejsca pracy oraz dostarczamy społeczeństwu drewno, na które popyt wciąż rośnie.

95 LAT W  SŁUŻBIE POLSKIM LASOM I SPOŁECZEŃSTWU!


OGŁOSZENIE O PRZETARGU NIEOGRANICZONYM

Nadleśnictwo Cewice zaprasza do składania ofert w przetargu pisemnym nieograniczonym na dzierżawę na czas nieokreślony jeziora. Powierzchnia przeznaczona do dzierżawy położona jest na terenie leśnictwa Rokitki.

I. Dane dotyczące przedmiotu przetargu:

Jezioro położone w województwie pomorskim, powiecie bytowskim, Gminie Czarna Dąbrówka, obręb ew. Rokity, działka 290.

Wydzielenie leśne 15-15-2-10-290-m-00 o powierzchni 6,73 ha.

 

Dzierżawca nabędzie prawo do dojazdu do dzierżawionego gruntu.

 

 

Oferta powinna zawierać:

 

1. Imię i nazwisko oraz adres oferenta, adres do korespondencji, telefon kontaktowy.

2. Oferowaną wysokość rocznej stawki czynszu  za dzierżawę działki, podaną w wartości netto, zapisane liczbowo i słownie.

3. Oświadczenie oferenta o zapoznaniu się ze wzorem umowy dzierżawy.

4. Oświadczenie oferenta, że nie figuruje w rejestrze dłużników niewypłacalnych lub  w rejestrze dłużników, prowadzonym przez biura informacji gospodarczych.

5. Podpis oferenta i datę sporządzenia oferty.

 

 

Związanie ofertą:

Oferent jest związany ofertą w ciągu 30 dni, licząc od daty otwarcia ofert.

 

Wadium:

Nie jest wymagane.

 

Warunki przystąpienia do przetargu:

Złożenie w nieprzejrzystej, zamkniętej kopercie, w sposób gwarantujący zachowanie poufności jej treści oraz zabezpieczającej jej nienaruszalność do terminu otwarcia ofert. Koperta zawierająca ofertę winna być zaadresowana na adres Nadleśnictwa Cewice i opatrzona nazwą, dokładnym adresem oferenta oraz oznakowana hasłem:

„ przetarg nieograniczony – dzierżawa jeziora 290m w Nadleśnictwie Cewice"

" nie otwierać przed 03.06.2019 r. do godz. 9:00"

Oferty można składać na adres: Nadleśnictwo Cewice, ul. Witosa 39,  84-312 Cewice. Termin składania ofert upływa dnia 03.06.2019 r. o godz. 9.00. 

O terminie złożenia oferty decyduje data wpływu do Nadleśnictwa Cewice.

 

Kryterium oceny ofert – cena 100%

Nadleśnictwo Cewice zastrzega sobie prawo odstąpienia od przetargu bez podania przyczyny. Ogłoszenie, a także warunki przetargu mogą być w każdym czasie odwołane przez organizatora.

 

Dodatkowe informacje można uzyskać w biurze Nadleśnictwa Cewice w pokoju numer 2 lub pod numerem tel.: 734-162-653


#sadziMy las z prezydentem Andrzejem Dudą

Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji i samemu posadź drzewko! Sadzonki będą rozdawane już 26 kwietnia we wszystkich nadleśnictwach w całym kraju.

 

Odbiór sadzonek będzie możliwy w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw w całej Polsce 26 kwietnia, od godz. 9.00 do wyczerpania zapasów.

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec - drewno - tworzący domy również dla nas.

Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej teraz wszyscy będą mogli z łatwością posadzić własne drzewo.
Już 26 kwietnia, w ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMy, każdy może w siedzibie najbliższego nadleśnictwa odebrać sadzonkę i posadzić ją na własnym gruncie, aby móc później drzewko samodzielnie pielęgnować i podziwiać, jak z roku na rok rośnie.          

Tego samego dnia, 26 kwietnia, uroczystej inauguracji akcji #sadziMY dokona prezydent Andrzej Duda, który wraz z pierwszą damą weźmie udział w odnawianiu powierzchni w leśnictwie Jakubowo w  Nadleśnictwie Rytel, jednej z wielu zniszczonych przez huragan 100-lecia w sierpniu 2017 r. Spotka się tam ponad 1000 osób, aby posadzić 100 ha nowego pokolenia lasu. W wydarzeniu obok pary prezydenckiej uczestniczyć będą m.in. pracownicy administracji publicznej, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, pracownicy Lasów Państwowych, uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi. Łączna liczba drzewek posadzonych w ramach tego wydarzenia przekroczy 300 tys.

Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w 95-letniej historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnice połamały i wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.  Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej. W ciągu dwóch lat Lasy Państwowe uprzątnęły już ponad 90 proc. całego terenu po kataklizmie. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4 tys. pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Dziś przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.


ZAGROŻENIE POŻAROWE !!!

NA TERENIE NADLEŚNICTWA CEWICE OBOWIĄZUJE NAJWYŻSZY, TRZECI STOPIEŃ ZAGROŻENIA POŻAROWEGO

Informujemy, iż w naszych lasach określono występowanie trzeciego - najwyższego - stopnia zagrożenia pożarowego. Uprzejmie prosimy o ostrożność oraz pilne informowanie w przypadku zauważenia pożaru w lesie. Informacje przekazywać prosimy do naszego punktu przeciwpożarowego:

Tel.: 59 8613-119,
kom. 606 210 115

W dniu dzisiejszym na terenie naszego Nadleśnictwa pojawił się pożar. Prawdopodobnie powodem zapalenia była awaria linii energetycznej. Dzięki szybkiej reakcji służb terenowych Nadleśnictwa Cewice oraz Straży Pożarnej pożar udało się ugasić. Na szczęście był to pożar w starszym drzewostanie, płomienie nie przeniosły się na sąsiedni "młodnik".

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!


Lasy Pomorskie w liczbach.

Przy okazji Światowego Dnia Lasu trochę informacji o lasach regionu.

Tegoroczny Światowy Dzień Lasu przebiega pod hasłem „Lasy i edukacja”.

 

 

Pod względem lesistości województwo Pomorskie, z lesistościa 36,9%,  plasuje się na krajowym podium a konkretnie na trzecim jego stopniu. Wyprzedza nas tylko Lubuskie i Podkarpackie czyli Bieszczady. Resztę ciekawych danych dotyczących lasów Pomorza Gdańskiego  znajdziesz na poniższej infografice. 


Sadzenie lasu 05.04.2019 r.

Stań z nami ramię w ramię !!

Już 5-go marca odnawiać będziemy jedną z pozycji, która uległa zniszczeniu podczas huraganu 100-lecia. Pomóż nam przywrócić naszym lasom blask. Spotkamy się na terenie Leśnictwa Bukowina, więcej szczegółów już wkrótce na naszym profilu facebook.

Grupy zorganizowane proszone są o umawianie godziny sadzenia.

 

 

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!

PRZYGOTOWANIA DO SUBMISJI - LIPUSZ 2019

W trakcie submisji, która odbędzie się w kwietniu na terenie Nadleśnictwa Lipusz, wystawione do sprzedaży zostanie drewno o szczególnych walorach. Również z naszego Nadleśnictwa przygotowany do sprzedaży zostanie surowiec dębowy: wyselekcjonowany, przygotowany według szczegółowych zasad, można by stwierdzić - wygłaskany.
Niektóre kłody mają taką masę, że do ich właściwego załadunku potrzebne są dwa forwardery. Drewno trafi do zakładów meblarskich bądź posłuży np. do wyprodukowania wysokiej jakości beczek używanych w winnicach.
Preferowane parametry surowca to m.in.: średnica od 40 cm, długość kłód: 2,8-3,3 mb netto
 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!


Budujemy wspólnie z Gminą Cewice

Właśnie zakończyliśmy odbiór wspólnego przedsięwzięcia pod nazwą "Remont drogi gminnej w miejscowości Siemirowice ..."

Wyremontowano odcinek 600 metrów, wartość łączna przedsięwzięcia wynosiła ok. 90 tys. zł. Remont polegał na utwardzeniu odcinka o nawierzchni piaskowej kruszywem łamanym. Poprzez wykonanie przebudowy droga uzyskała prawidłowy profil poprzeczny i podłużny, usunięto nierówności i uporządkowano odprowadzanie wód opadowych na przyległe pobocze gruntowe. Stan drogi praktycznie uniemożliwiał poruszanie się na remontowanym odcinku samochodami osobowymi. W chwili obecnej po drodze mogą poruszać się również samochody wysokotonażowe.

Mamy nadzieję, iż droga na długo posłuży okolicznym mieszkańcom jak również pracownikom naszego nadleśnictwa, stanowiąc główny szlak wywozowy drewna z terenów leśnych, dla którego nie istnieje na obsługiwanym przez drogę obszarze żadna alternatywa.