Asset Publisher Asset Publisher

sadziMY 2024

Zapraszamy Was 12 kwietnia w godz. 9-15 pod siedzibę naszego nadleśnictwa po odbiór sadzonek.


 
Masz do nas za daleko? To nic, zajrzyj tego dnia do najbliższego nadleśnictwa, tam również otrzymasz sadzonkę, gdyż akcja #SadziMy odbywa się we wszystkich nadleśnictwach w kraju.
Do zobaczenia!



Informacja o dniu wolnym od pracy

W dniu 02.04 Nadleśnictwo Cewice i wszystkie leśnictwa będą zamknięte

 

 

Informujemy, że 02.04.2024 będzie dniem wolnym od pracy za dzień 6 stycznia 2024 r.

 

zgodnie z Decyzją Nr 2/2024
Nadleśniczego Nadleśnictwa Cewice
z dnia 16 stycznia 2024r,


Mistrzostwa Cewic w Grzybobraniu 2023

UWAGA!! UWAGA!!


Już 30 września odbędą się Mistrzostwa Cewic w Grzybobraniu połączone z degustacją produktów "Dobre z lasu".


Chcesz zostać Królem Grzybobrania ?

Zapraszamy do Arboretum Leśnego w Kozinie, gdzie od godziny 8.30 rozpocznie się rejestracja uczestników.


Przed przybyciem zgłoście swoją obecność telefonicznie - informacje na plakacie.

 

Poniżej można pobrać szczegółowy regulamin zawodów.


Spotkanie w sprawie lasów o zwiększonej funkcji społecznej

W Nadleśnictwie Cewice w dniu 23.05.2023 r. o godzinie 10:00 odbędzie się spotkanie dotyczące konsultacji w sprawie lasów o zwiększonej funkcji społecznej.

Na spotkaniu zaprezentowane zostaną wytyczone lasy o zwiększonej funkcji społecznej przez Nadleśnictwo Cewice oraz zagadnienia dotyczące realizacji gospodarki leśnej w lasach o zwiększonej funkcji społecznej.

Zapraszamy do czynnego udziału w spotkaniu.


Informacja o naborze zewnętrznym na stanowisko specjalisty ds ochrony informacji niejawnych oraz obronności

OGŁOSZENIE O NABORZE


Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Cewice z siedzibą w
Cewicach, ul. Wincentego Witosa 39, 84 – 312 Cewice


ogłasza nabór zewnętrzny na stanowisko pracy specjalisty ds ochrony informacji niejawnych oraz obronności.

 

Dokumenty w załączeniu


Zaproszenie na naradę techniczno - gospodarczą

Nadleśnictwo Cewice zaprasza do udziału w posiedzeniu narady techniczno-gospodarczej związanej z tworzeniem projektu: 

Planu Urządzenia Lasu Nadleśnictwa Cewice

na lata 2023-2032. 

Posiedzenie NTG będzie miało miejsce
26.10.2022 r. o godz. 1000
w siedzibie Nadleśnictwa Cewice przy ulicy W. Witosa 39.

Podczas obrad Narady Techniczno-Gospodarczej  będą omawiane m. in. następujące tematy: ocena gospodarki ubiegłego okresu gospodarczego, końcowe ustalenia w sprawie organizacji prac urządzeniowych tworzonego projektu planu.

W trakcie obrad wszyscy uczestnicy mają prawo do formułowania uwag i  składania wniosków dotyczących omawianych tematów. Ponadto po zakończeniu posiedzeń zostaną sporządzone protokoły, które zostaną wyłożone w siedzibie RDLP w Gdańsku oraz upublicznione na stronie internetowej BIP RDLP w Gdańsku. Do protokołu można będzie składać uwagi i wnioski w okresie 21 dni od momentu podania ich treści do publicznej wiadomości.

Osoby i instytucje zainteresowane uczestnictwem w ww. naradzie proszone są o zgłoszenie swojego udziału w sposób pisemny, telefoniczny lub pocztą elektroniczną.


Lasy Państwowe kontynuują współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego w ramach remontów dróg publicznych

Wczoraj - 28 września dokonano odbioru wyremontowanego w ramach inwestycji wspólnej fragmentu drogi powiatowej 1328G Siemirowice – Pieski.
 
Lasy Państwowe pokryły niemal 60% całkowitego kosztu inwestycji kwotą 80 000 zł.
 
Odbiór nastąpił w obecności naszego reprezentanta - leśniczego leśnictwa Cewice Adama Dominieckiego, przedstawicieli władz Powiatu Lęborskiego- Starosty Lęborskiego Alicji Zajączkowskiej, Wicestarosty Lęborskiego Edmunda Głombiewskiego, członków zarządu powiatu lęborskiego, przedstawiciela Wykonawcy oraz innych zaproszonych gości.

Rajd rowerowy "Dobre z lasu"

Nadleśnictwo Cewice wraz z Nadleśnictwem Lębork serdecznie zapraszają na pierwszą edycję Rajdu Rowerowego "Dobre z lasu" połączonego z degustacją produktów pochodzących z lasu.

 

Celem rajdu jest popularyzacja turystyki rowerowej, aktywnego wypoczynku na rowerach – przyjaznym dla środowiska środku transportu oraz podnoszenie świadomości i kształtowanie postaw ekologicznych.

 

 

Miejsce i termin:

- termin Rajdu: 10.09.2022 r.

- miejsce startu: godz.: 10:00, plac plantacji choinek przy kancelarii Leśnictwa Lębork
ul. Kaszubska 19,

- miejsce zakończenia: Szkółka Leśna w Leśnictwie Okalice (przy jeziorze Osowskim)

- około godz. 14:00-15:00 indywidualny powrót uczestników

 

Trasa Rajdu:

- trasa rajdu przebiega przez tereny Nadleśnictwa Lębork oraz Nadleśnictwa Cewice, wzdłuż rzeki Okalica, drogami leśnymi o różnym stopniu nachylenia.

- nawierzchnia drogi: gruntowa i asfaltowa.

 

Organizacja Rajdu:

- rajd ma charakter otwarty, planuje się udział do 100 osób, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń

- w rajdzie można wziąć udział indywidualnie lub grupowo (rodzinnie)

- rajd nie ma charakteru wyścigu/rywalizacji i będzie prowadzony w tempie dostosowanym do uczestników rajdu

 

 

Zgłoszenia: drogą elektroniczną na adres cewice@gdansk.lasy.gov.pl lub telefonicznie do Pani Karoliny Wojtowicz 539-860-972 do dnia 31.08.2022 r.

W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, nr kontaktowy oraz informację czy uczestnik startuje indywidualnie czy grupowo


Ścieżka edukacyjno turystyczna STOLNICZKA

Urocze pagórki, piękne sosnowe bory, stare buczyny oraz źródliska to tylko niektóre z atrakcji jakie można spotkać w naszych lasach.

Każdemu kto zdecyduje się na taką formę aktywności przyniesie to wymierne korzyści. Jesteśmy w szczycie sezonu wakacyjnego. Jeśli potrzebujecie pomysłu na aktywny wypoczynek przedstawiamy tu naszą propozycję – spacer po ścieżkach na terenie Nadleśnictwa Cewice. Jednym z miejsc, z pewnością wartych odwiedzin, jest Stolniczka (142,9 m n.p.m.) – wzniesienie znajdujące się na terenie leśnictwa Uniesin. Do punktu widokowego, z którego można podziwiać zapierające dech w piersiach piękno tutejszej przyrody oraz obserwować niezwykle ciekawą rzeźbę terenu, prowadzi ścieżka.

Co ciekawego tam znajdziecie? Przy punkcie widokowym stoi tablica – na niej zawarte są informacje o historycznym znaczeniu tego miejsca. Na Stolniczce znajdowała się wieża triangulacyjna, należąca do tutejszego systemu wież obserwacyjnych. Widok z niej pozwalał  na lustrację trasy Słupsk-Lębork. Wieże triangulacyjne miały nawet kilkudziesięciokilometrowy zasięg widoczności. Wykorzystywano je do pomiaru punktów znajdujących się w znacznej odległości. Do dziś zachowały się jedynie szczątki wieży w postaci betonowych słupów i bloków, które stanowiły ich podstawy.

Nie zdradzimy co jeszcze tam znajdziecie – przekonajcie się sami J

JAK DOJECHAĆ DO STOLNICZKI?

Na drodze powiatowej nr 1320G łączącej miejscowości Pogorzelice – Unieszyno znajduje się znak kierujący na punkt widokowy.

Zdarzają się sytuacje, w których turystyka na danym obszarze jest utrudniona ze względu na trwające prace przy pozyskaniu i zrywce drewna. Miejsca takie są oznaczone odpowiednimi znakami/tablicami i prosimy aby przestrzegać widocznych na nich zakazów, które stworzone zostały właśnie po to, aby chronić nasze zdrowie i życie.


Dobre z lasu, czyli jadalne owoce runa leśnego

W dniu 05.04.2022 r. w Izbie Edukacji Leśnej w Okalicach odbyła się wizyta partnerów (uczniowie i nauczyciele) z Turcji, Rumunii, Litwy, Łotwy oraz Polski (II Liceum Ogólnokształcące w Lęborku) w ramach projektu Erasmus+ „Discover the real life”.

Tematem przewodnim było „Dobre z lasu, czyli jadalne owoce runa leśnego”, który to oprawiony został w prezentacje oraz degustację produktów z "Dobre z Lasu".
 
Gra terenowa, ognisko oraz degustacja przetworów z Dobre z Lasu przyczyniła się do szerokiej dyskusji uczniów, na temat bogactw przekazywanych nam przez przyrodę.
 
Jak zawsze miło nam było gościć Państwa na naszym terenie, a obecność gości z zagranicy jest dla nas wyjątkowym wyróżnieniem 😉
 
Do zobaczenia następnym razem!

sadziMY

Dołącz do nas i weź udział w akcji zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji, która na terenie naszego Nadleśnictwa odbędzie się w dniu 30 września w godzinach 9.00-15.00.

W ramach akcji udostępnionych zostanie 100 sadzonek rodzimych gatunków drzew.

Serdecznie zapraszamy !!!


Wyrwij się z miasta do lasu dzięki czaswlas.pl

Ponad 17 tys. obiektów turystycznych Lasów Państwowych: miejsc biwakowania i kempingów, ośrodków wypoczynkowych i kwater, szlaków pieszych, rowerowych i konnych, a także parkingów, punktów widokowych i innych atrakcji we wszystkich zielonych zakątkach kraju można znaleźć w nowej odsłonie serwisu czaswlas.pl, leśnego przewodnika turystycznego.

 

Dzięki stworzonemu przez Lasy Państwowe serwisowi czaswlas.pl każdy może w prosty sposób zaplanować wypoczynek z przyjaciółmi lub rodziną na łonie natury w ulubionym zakątku Polski. – Jedną z trzech funkcji lasów jest udostępnianie ich społeczeństwu. Nowa odsłona naszego serwisu turystycznego jest realizacją tej funkcji. Chcemy ułatwić Polakom - zamkniętym z powodu pandemii przez wiele miesięcy w domach - wyrwanie się z pełnych betonu, hałasu i smogu miast, by mogli odpocząć w bliskości przyrody korzystając z infrastruktury turystycznej, którą dla nich tworzymy – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych. - Liczymy też, że więcej osób doceni urodę polskich lasów i pracę dbających o nie leśników – dodaje.

W serwisie czaswlas.pl za pomocą prostej wyszukiwarki, zintegrowanej ze szczegółową mapą, można szybko i łatwo znaleźć, np:

  • parkingi lub miejsca postoju, gdzie najwygodniej będzie zostawić samochód;
  • szlaki turystyczne: piesze, rowerowe lub konne, które zapewnią po drodze najpiękniejsze widoki i najwięcej atrakcji;
  • ścieżki edukacyjne lub historyczne, przejście którymi dostarczy także nieco wiedzy;
  • punkty widokowe, które mogą być celem wyprawy;
  • miejsca biwakowania lub wiaty turystyczne, które pozwolą po drodze nieco odpocząć, a często też rozpalić ognisko czy skorzystać z toalety.

Osoby planujące dłuższy pobyt w lesie mogą dzięki czaswlas.pl zapoznać się także z bazą noclegową Lasów Państwowych. Oferujemy setki miejsc w ośrodkach wypoczynkowych, szkoleniowo-wypoczynkowych i kwaterach myśliwskich, a także pokoje gościnne. Miłośnicy nocowania pod gołym niebem mogą rozbić namiot na jednym z kilkunastu pół biwakowych, kempingów lub w wyznaczonych miejscach biwakowania.

Na stronach leśnego przewodnika turystycznego można dowiedzieć się o usytuowaniu obiektów, możliwościach dojazdu, rodzaju i standardzie usług, wyposażeniu oraz okolicznych atrakcjach turystycznych. Użytkownik może ocenić obiekt i podzielić się opinią z innymi użytkownikami serwisu.

Opisy ponad 17 tys. obiektów oraz ich zdjęcia są na bieżąco aktualizowane.

Dla osób, które lubią gotowe propozycje spędzenia czasu zostały przygotowane „Pomysły na wyprawy”. Są to plany weekendowych wypraw z wykorzystaniem obiektów dostępnych w portalu czaswlas.pl. Każda z wypraw została przygotowana z myślą o konkretnej grupie użytkowników, np. chcących spędzić czas aktywnie, interesujących się historią czy tych, którzy wolą skupić się na obserwacji przyrody.

 

W serwisie czaswlas.pl można znaleźć także porady, których przestrzeganie sprawi, że czas spędzony w lesie będzie bezpieczny zarówno dla nas, jak i dla otaczającej nas przyrody.

 

A ci, którzy z jakiegoś powodu nie mogą wybrać się do lasu, mogą posłuchać na czaswlas.pl jego odgłosów dzięki Leśnej strefie relaksu.


Bartnictwo w Cewickich lasach

Piesznia... cieślica... skobliczka... W przerwie pomiędzy trwającą akcją sadzenia lasu z głową pełną optymizmu ruszamy na pomoc przyrodzie.
 
Tym razem, dzięki pomocy kolegów z sąsiedniego Nadleśnictwa Lębork staramy się stworzyć pierwszą na naszym terenie kłodę bartną. Chcielibyśmy powiesić ją jeszcze tej wiosny, licząc że zostanie zasiedlona przez rój pszczeli.
 
Liczymy, że nasza praca zostanie doceniona przez tych malutkich, lecz jakże ważnych mieszkańców lasu.
 
 
CZY WIECIE ŻE:
Szacuje się, że wartość (wyrażona w pieniądzach) produktów pszczelich pozyskiwanych od pszczoły miodnej, to tylko 1 do 10% wartości ich całej pracy. Pozostała część, to wartość plonów i zwyżki plonów, które uzyskuje się dzięki pracy pszczoły miodnej. (źródło: www.pszczoly.zielonaakcja.pl)

Stop nieetycznym zbieraczom poroża

Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze nie naruszają obowiązujących w lasach zasad, a przede wszystkim nie płoszą zwierząt. Od 23 lutego, Lasy Państwowe przeprowadzą akcję kontrolno-prewencyjną, która ma zapobiegać takim nieetycznym przypadkom.

Zrzutami nazywamy poroże zrzucane co roku przez zwierzęta jeleniowate – sarny, łosie i jelenie. Te ostatnie pozbywają się poroża właśnie na przełomie lutego i marca. To gratka dla poszukiwaczy. Wielu zbiera je do własnych kolekcji, niektórzy na sprzedaż. Cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych za kilogram, a za największe okazy płaci się dwu-, trzykrotnie więcej. Z poroży wytwarza się oryginalne przedmioty użytkowe i galanterię.

Niestety cześć osób w pogoni za znaleziskami zachowuje się nieodpowiedzialnie. Celowo tropiąc chmary jeleni, zmusza je do ciągłego przemieszczania się. Gruba pokrywa śnieżna, mróz i bardzo ograniczony dostęp do pożywienia to wystarczająco duże trudności dla zwierząt. Zmuszanie ich do ucieczki w takich warunkach, przepędzanie z bezpiecznych i zasobnych w karmę ostoi zakrawa na okrucieństwo.

Zdarzają się przypadki, gdy jelenie wypłaszane są petardami, a chciwy zbieracz „tropi” je quadem. Najprawdopodobniej taka właśnie była przyczyna tragedii w okolicach Ińska w zachodniopomorskim. Wypłoszona chmara przeszło 30 jeleni weszła na zamarznięte jezioro. Lód nie wytrzymał i mimo ofiarnej akcji strażaków 18 zwierząt utonęło.

- To niedopuszczalne, by zwierzęta padały ofiarą zachłanności – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Ten przypadek skłonił nas do przyjrzenia się problemowi. W najbliższym czasie Straż Leśna przeprowadzi akcję, którą ma na celu przeciwdziałanie nieetycznym występkom.

Akcja o kryptonimie „Wieniec” (tak określa się poroże jelenia) będzie miała charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział ok. tysiąc strażników leśnych. Będą patrolować szczególnie te okolice, skąd pochodzą doniesienia o nieprawidłowym zachowaniu zbieraczy poroży. Chodzi o egzekwowanie zachowań zgodnych z przepisami. O wsparcie będzie proszona Państwowa Straż Łowiecka i Policja.

Celem nieetycznych zbieraczy są przede wszystkim jelenie. Ich krajowa populacja od kilku lat przekracza 200 tys. osobników i jest być może najliczniejsza w historii. Samce posiadają okazałe poroże – jedna tyka może ważyć nawet 5 kg. W trudnych, zimowych warunkach, zwierzęta gromadzą się w duże stada. Tropienie takich chmar na śniegu zwiększa szanse znalezienia zrzutów. Jednak ciągłe nękanie takich stad nie tylko osłabia i stwarza zagrożenie dla zwierząt. To również potencjalne zagrożenie dla kierowców. Nietrudno o wypadek, gdy na śliską drogę wypadają zwierzęta, spłoszone przez zbieraczy poroży.

 

Poroże to twardy, kostny twór, który noszą samce krajowych jeleniowatych. Ma rolę reprezentacyjną – pozwala demonstrować siłę i możliwości reprodukcyjne. Bywa orężem do walki z rywalami. Po okresie godów w zasadzie przestaje być potrzebne i jest zrzucane. Pozbywanie się poroża i jego odrastanie to coroczny proces.

Zbiór zrzutów jest legalny, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. M.in. nie powinni zapuszczać się w młodniki do 4 m wysokości.


Nowa tablica na "kurhanach"

Z inicjatywy Nadleśnictwa Cewice oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej "Ziemia Lęborska - Łeba" na terenie siemirowickich kurhanów powstała nowa tablica turystyczna.

Informator umieszczono w miejscu poprzedniego (uszkodzonego), przy leśnej drodze łączącej Siemirowice z Oskowem - dawnym niebieskim szlaku turystycznym PTTK. W opisie zamieszczonym na tablicy zawarto szczegóły budowy grobów oraz pokrótce historię prowadzonych na obszarze cmentarzyska prac archeologicznych. Tekst wzbogacony został o rysunek przekroju poprzecznego przykładowego kurhanu, a także cenną fotografię z 1976 roku, autorstwa pana Ryszarda Kapusty, wieloletniego badacza dawnych miejsc pochówku na terenie Pomorza, członka Stowarzyszenia Badań Kamiennych Kręgów z Gdyni.

Informator, w zamierzeniach pomysłodawców, ma stanowić jeden z elementów popularyzujących siemirowickie kurhany - ważną atrakcję turystyczną regionu, jak dotąd szerzej nieznaną nawet wśród okolicznych mieszkańców. Po złagodzeniu obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 planowana jest organizacja cyklu rekreacyjnych rajdów pieszo-rowerowych, których istotnym punktem będzie możliwość zapoznania uczestników z niezwykłą i bogatą historią cmentarzyska, liczącą blisko 3 000 lat.

Zamknięcie kasy Nadleśnictwa

Zgodnie z zaleceniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej wobec zagrożenia wirusem SARS-CoV-2 informujemy, że Nadleśnictwo Cewice odwołuje wcześniej zaplanowane wydarzenia, konferencje naukowe oraz zajęcia edukacyjne.


W związku z zagrożeniem epidemiologicznym prosimy wszystkich, którzy chcą się skontaktować z nami o załatwianie spraw mailowo lub telefonicznie.
Przypominamy, że na stronach Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego znajdują się poradniki i zalecenia odnośnie zachowania w tej szczególnej sytuacji.

 

Informujemy, że z dniem 19.10.2020 r do odwołania zamknięta będzie Kasa Nadleśnictwa. Wpłat prosimy dokonywać  na numer rachunku:

 

PKO BP SA OC/Słupsk

73 1020 4649 0000 7802 0067 4341

 

 

 


Po raz drugi #sadziMY z prezydentem

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

 

Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew.

Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie.

 

Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko!

Sadzonki będą rozdawane 18 września  w siedzibach wszystkich  430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy łącznie aż milion sadzonek.

Nadleśnictwo Cewice zaprasza wszystkich chętnych do siedziby Nadleśnictwa Cewice przy ul. Witosa 39 w Cewicach od godziny 09.00 do 14.00 (lub do wyczerpania zapasów).

Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017 r.


WSPÓŁPRACA Z PRZYRODĄ – NATURALNE ODNOWIENIE LASU

Rok 2019 dla pomorskich lasów był rokiem obfitego urodzaju nasion buka zwyczajnego (Fagus sylvatica). Z drzewostanów nasiennych udało nam się w sumie zebrać 800 kg nasion buka i jest to największa ilość jaką zebraliśmy w przeciągu ostatnich 10 lat. Nasiona powędrowały do stacji kontroli nasion, następnie ich część trafiła na szkółkę leśną w Okalicach, reszta czeka na swój przyszły wysiew w przechowalni. Żeby wykorzystać w pełni potencjał natury, przed opadem nasion w lesie, przygotowaliśmy glebę w drzewostanach bukowych, aby stworzyć jak najlepsze warunki dla skiełkowania i wzrostu siewek. Zabieg przygotowania  gleby pod obsiew naturalny objął obszar 33,80 ha. Jest to największa powierzchnia przygotowana pod obsiew naturalny od 13 lat w naszym nadleśnictwie. Dziś naszym zadaniem jest monitorowanie i rejestrowanie powstałego odnowienia.

Naturalnym odnowieniem lasu nazywamy nowe pokolenie drzew pochodzące z nasion lub z odrośli, które powstało pod osłoną drzewostanu macierzystego lub w jego sąsiedztwie. W lasach pierwotnych naturalne odnowienie lasu jest nieodzownym i podstawowym sposobem na regenerację i trwanie ekosystemów leśnych. W lasach gospodarczych proces ten przebiega podobnie, z tą różnicą, że inicjowany jest przez człowieka i polega na rozłożonym w czasie, stopniowym wykonywaniu odpowiednich zabiegów – począwszy od wycinania drzew, których cech nie chcemy powielać i pozostawianiu tych najbardziej wartościowych, będących bazą nasienną dla przyszłego drzewostanu, po przygotowanie i odsłanianie gleby w celu zapewnienia odpowiednich warunków świetlnych i siedliskowych dla młodego pokolenia lasu.

Odnowienia naturalne powinno się wykorzystywać tam, gdzie posiadamy odpowiedniej jakości drzewostan macierzysty – a spodziewane nowe pokolenie lasu zrealizuje cel hodowlany, którym jest wyhodowanie zdrowego i dostosowanego składem gatunkowym drzewostanu do warunków siedliskowych i klimatycznych. Inicjowanie odnowienia naturalnego nie jest rzeczą prostą. Planując uzyskanie naturalnego odnowienia jesteśmy uzależnieni od lat urodzaju nasion drzew, które nie występują co roku, przykładowo buk zwyczajny Fagus sylvatica obficie obradza co 5 – 12 lat, w górach co 9 – 15 lat, dąb szypułkowy Quercus robur co 2 – 7 lat, sosna pospolita Pinus sylvestris co 2 – 6 lat, jodła pospolita Abies alba co 2 – 6 lat. U niektórych gatunków obserwujemy obfitsze kwitnienie, co w praktyce nie zawsze przekłada się na obfite owocowanie. Uzyskiwane obsiewy nie zawsze są równomierne, a większe ich zagęszczenie występuje często tylko w miejscach o korzystniejszych warunkach siedliskowych. Kluczowe znaczenie dla kiełkującej i wzrastającej siewki ma dostęp do wody (wilgoci). Niebagatelny wpływ na rozwój i przetrwanie odnowienia naturalnego mają wszelkiego rodzaju stresy wywołane przez warunki pogodowe np. przymrozki, susze czy podtopienia.    Następstwem tego są pozbawione odnowienia miejsca, które należy uzupełnić sztucznie. Dlatego ciągła obserwacja drzewostanów, prawidłowe planowanie zabiegów oraz doświadczenie leśników jest niezwykle istotne w procesie inicjowania i pielęgnowania odnowień naturalnych (celu poprawy ich jakości i przydatności do dalszej hodowli).

Dlaczego powinniśmy odnawiać naturalnie?

Odnowienia naturalne mają wiele zalet. Przez samosiew na danym terenie otrzymujemy nowe pokolenie, będące dziedzictwem lokalnych odmian najlepiej przystosowanych, wskutek wieloletniego doboru naturalnego, do miejscowych warunków siedliskowych oraz mikroklimatu. Stosując samosiewy zachowujemy ciągłość produkcji leśnej. Zanim starodrzew zostanie usunięty, młode pokolenie tworzy już zwarte skupienia osłaniające i utrzymujące w sprawności glebę. Ponadto możemy na skutek stosowania rozłożonych w czasie cięć i wykorzystania kilku lat nasiennych, uzyskać  odnowienie naturalne, które będzie różnić się wiekiem, a więc będzie miało również strukturę wielopiętrową. Odnowienia naturalne składają się z dużej liczby osobników, która nie zostałaby osiągnięta podczas sztucznego odnawiania lasu. Obfitość samosiewów pozwala na skuteczniejszą selekcję i pozostawienie do dalszego wzrostu najlepszych jakościowo drzew. Duże zagęszczenie wpływa także pozytywnie na oczyszczanie się drzew z gałęzi, co skutkuje otrzymaniem w przyszłości praktycznie bezsęcznego drewna o wysokiej wartości. Ze względu na dużą ilość siewek w odnowieniach naturalnych odnotowujemy mniejsze szkody powodowane żerem zwierzyny płowej. Udaje się zachować wystarczającą część siewek nieuszkodzonych przez zwierzynę co gwarantuje powstanie przyszłego drzewostanu. Drzewka z odnowień naturalnych unikają uszkodzeń i szoku, jaki przechodzą sadzonki podczas sadzenia sztucznego, są dobrze ukorzenione i wcześniej mogą tworzyć związki mikoryzowe z grzybami. Ważnym aspektem jest ekonomia całego przedsięwzięcia. Odnowienie naturalne jest najtańszym sposobem powstawania nowego drzewostanu, ponieważ w maksymalnym stopniu korzysta z dostępnych sił natury.

Czy stosujemy odnowienia naturalne?

Możliwości odnowień naturalnych są duże – w Szwajcarii samosiewy stanowią 60% odnowień. W Polsce powierzchnia odnowień naturalnych od 1990 roku wzrosła czterokrotnie i w 2017 roku wyniosła 5962 ha – stanowiło to około 11% wszystkich odnowień i zalesień będących własnością Lasów Państwowych. Nasze statystyki powoli pną się w górę, a to czy na danym terenie występuje odnowienie naturalne czy też nie, jest często wynikiem nie tylko warunków lokalnych, możliwości siedliskowych, wymagań ekologicznych gatunków oraz stanu zdrowotnego i jakościowego drzewostanu macierzystego, ale przede wszystkim podejścia i spojrzenia gospodarzy lasu na sposób odnowienia. Możliwości przyrody są ogromne. Zalety odnowień naturalnych są nie do przecenienia. Nieliczne trudności jakie napotykamy w trakcie ich inicjowania i dalszej hodowli możemy pokonać pod warunkiem, że będziemy je stale monitorować i w razie potrzeby szybko reagować. Współpraca z siłami natury jest najlepszym sposobem na osiągniecie sukcesu jakim jest wyhodowanie pięknego, zdrowego i naturalnego drzewostanu. 


Czeczota

Wada czy zaleta?

Obrzęk to wada kształtu drewna, którą możemy zauważyć wśród wszystkich gatunków drzew. Definiowana jest jako lokalne zniekształcenie pnia w postaci narośli. Obrzęki występują głównie na gatunkach liściastych m. in. na jesionie, lipie i topoli (szczególnie na topoli czarnej). Dość powszechnie występuje na brzozach i na tym gatunku obrzęk znany jest pod nazwą czeczoty.

Przyczyn powstania obrzęków jest kilka i ogólnie możemy podzielić je na cztery grupy:

  • intensywny wzrost pąków śpiących,

  • obecność obcych ciał,

  • miejscowe uszkodzenia drewna,

  • inne czynniki.

W zależności od przyczyn powstawania, obrzęki mogą tworzyć różne formy nawet w obrębie jednego gatunku. Jednak bez względu na przyczynę powstania, mechanizm tworzenia obrzęków jest taki sam i polega na przyśpieszonym, nierównomiernym wzroście tkanki drzewnej na pobocznicy pnia. Drewno obrzęków jest zdrowe i charakteryzuje się brakiem oznak zgnilizny – i to odróżnia go od raka.

Układ włókien w drewnie obrzęku jest nieregularny i cechuje się nierównomiernym ułożeniem słojów rocznych. Czasem widoczne są w nim ślady drobnych sęków – pozostałości po pączkach śpiących oraz fragmenty kory.

Wada czy zaleta?

Wada drewna, to pojęcie informujące o pewnej niepożądanej cesze, można powiedzieć – skazie drewna. Czy jednak zawsze wada jest cechą niepożądaną?

Wszystkie wyżej wymienione cechy sprawiają, że drewno obrzęków jest unikatowe oraz posiada wysokie walory estetyczne. Poszukiwane jest przez koneserów, producentów mebli, rzeźbiarzy czy też wykorzystywane jest przy produkcji rękojeści do noży. Wada jak widać jest cechą względną i śmiało można zastosować tu przysłowie, że – dla każdego co innego jest dobrego.

Ochrona przeciwpożarowa w lasach

Wiosna i lato to czas, w którym chętnie odwiedzamy las. Piękna, słoneczna pogoda zachęca do wyjścia na spacer, cze też wycieczki rowerowej. Ale jest to również okres, w którym zagrożenie pożarowe osiąga maksymalne nasilenie. Na ten stan składa się kilka czynników, a przede wszystkim: długotrwałe susze, wysokie temperatury, wiosną brak rozwiniętej pokrywy zieleni. Kiedy przez dłuższy czas nie pada deszcz ściółka traci wilgotność, a wtedy wystarczy dosłownie jedna iskra do wywołania pożaru. Do tego dochodzi czynnik ludzki: nielegalne wypalanie traw, rzucanie niedopałków papierosów, rozpalanie ognisk w lesie lub w jego sąsiedztwie. Nierozsądne postępowanie najczęściej prowadzi do tragedii, las który rósł przez wiele pokoleń pali się bardzo szybko.

Na terenie Nadleśnictwa Cewice w latach 2009-2019 miało miejsce 26 pożarów, łączna powierzchnia pożarzysk wyniosła 5,86 ha. Najtragiczniejszym okazał się rok ubiegły. Wiosną 2019 roku w naszym Nadleśnictwie powstały 4 pożary lasu, dotknięte zostały leśnictwa Maszewo, Jeziernik, Mikorowo i Rokitki. Powierzchnia pożarzysk w sumie wyniosła 2,55 ha. W tym roku w naszych lasach, dokładnie na terenie Leśnictwa Uniesin miał miejsce  pierwszy pożar. Pożar został spowodowany nieumyślnym zaprószeniem ognia. Dzięki sprawnej akcji Straży Pożarnej, pożar został szybko ugaszony. Spłonęło ok 9 arów ściółki leśnej.

         Ponieważ warunki przyrodniczo-leśne i działalność ludzka powodują wzrost zagrożenia pożarowego, wymusza to tworzenie systemu ochrony przeciwpożarowej lasu. Organizację systemu ochrony przeciwpożarowej w Lasach Państwowych reguluje „Instrukcja ochrony przeciwpożarowej lasu”. System ten jest oparty na analizie potencjalnego i dynamicznego zagrożenia lasu. Analizując potencjalne zagrożenie, możemy przygotować obszary leśne na wypadek pożaru. A oceniając zagrożenie dynamiczne (codzienna prognoza uwzględniająca aktualne warunki meteorologiczne) mamy podstawę do podjęcia bieżących działań ochronnych przez administrację Lasów Państwowych.

         Dla obszaru każdego nadleśnictwa jest określana kategoria zagrożenia pożarowego lasu (KZPL). Określa się ją na podstawie następujących kryteriów:

  • średniej rocznej liczby pożarów lasu w okresie ostatnich 10 lat
  • sumy udziałów procentowych powierzchni drzewostanów rosnących na siedliskach boru suchego, świeżego i wilgotnego, boru mieszanego świeżego i wilgotnego, oraz lasu łęgowego
  • średniej wilgotności względnej powietrza i procentowego udziału dni z wilgotnością ściółki mniejszą od 15% o godzinie 9:00
  • średniej liczby mieszkańców przypadających na 1 ha powierzchni leśnej

Wyróżniamy trzy kategorie zagrożenia pożarowego lasu: I – zagrożenie duże, II – zagrożenie średnie i III – zagrożenie małe.

Odpowiednio do kategorii zagrożenia pożarowego lasu nadleśnictwa są zobowiązane do postępowania zgodnie z organizacyjno-technicznymi zasadami przygotowania się do gaszenia pożarów lasu.

Dla obszaru Nadleśnictwa Cewice określono II kategorię zagrożenia pożarowego lasu.

Ponieważ podstawowe znaczenie dla skutecznej walki z pożarami ma profilaktyka oraz wczesne wykrywanie pożarów, dlatego Nadleśnictwo Cewice, działając zgodnie z wymogami instrukcji ochrony przeciwpożarowej obszarów leśnych,  mineralizuje i uprząta pasy przeciwpożarowe, dysponuje 21 punktami czerpania wody dla potrzeb gaszenia pożarów ( w tym 8 naturalnych na jeziorach i ciekach wodnych, pozostałe to hydranty umiejscowione w lokalnych wsiach). Dojazdy do tych punktów są oznakowane w sposób pozwalający na szybkie odnalezienie ich w terenie. Nadleśnictwo  posiada 25 dojazdów pożarowych, również odpowiednio oznakowanych, co umożliwia szybkie i sprawne działanie Straży Pożarnej i Służb Leśnych. Posiadamy dostrzegalnię, na której zamontowana jest kamera o rozdzielczości FullHD. Nadleśnictwo dysponuje również dwiema bazami sprzętu przeciwpożarowego (odpowiednio zaopatrzonymi m.in. w hydronetki plecakowe i szpadle). W okresie zagrożenia  powołuje się pełnomocnika Nadleśniczego, oraz w siedzibie nadleśnictwa uruchamia się Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny (PAD).

Punkt alarmowo-dyspozycyjny to takie nasze przeciwpożarowe „centrum dowodzenia” wyposażone w: telefon, radiotelefon,mapę topograficzną terenu nadleśnictwa i terenów mu przyległych wraz z siatką koordynatów lotniczych, komputer pracujący w sieci LP, z dostępem do internetu i map pożarowych LP, aparatura TV połączona z kamerą i pulpit sterowniczy (pozwalający na obrót kamery, przybliżenie zoom,korektę obrazu i określenie azymutu), dziennik pracy dyspozytora, oraz w wagosuszarkę. Pracujący tu doświadczeni dyspozytorzy kierują pracą systemu obserwacyjno-alarmowego nadleśnictwa, namierzają podejrzane dymy, wykrywają i lokalizują pożary, informują o zaistniałych pożarach, a w razie potrzeby koordynują akcją. Do ich zadań również należy pobranie próbek ściółki i pomiar jej wilgotności przy użyciu wagosuszarki, co następnie posłuży do ustalenia stopnia zagrożenia pożarowego lasu (SZPL).

Stopień zagrożenia pożarowego jest ustalany dwukrotnie w ciągu doby, na podstawie następujących pomiarów:

  • wilgotności ściółki w drzewostanie sosnowym III klasy wieku, rosnącym na siedlisku boru świeżego lub boru mieszanego świeżego
  • temperatury powietrza mierzonej na wysokości 0,5 m od powierzchni zadarnionej, przy ścianie drzewostanu
  • wilgotności względnej powietrza mierzonej na wysokości 0,5 m od powierzchni zadarnionej, przy ścianie drzewostanu
  • sumy opadu atmosferycznego z ostatnich 24 godzin

 Wyróżniamy następujące stopnie: 0 – brak zagrożenia, I – zagrożenie małe, II – zagrożenie średnie , III – zagrożenie duże. W zależności od stopnia zagrożenia pożarowego lasu Nadleśnictwo podejmuje odpowiednie działania ochronne. Im wyższy stopień zagrożenia pożarowego, tym większy stan gotowości pracowników Nadleśnictwa. W przypadku II i III SZPL wprowadza się dodatkowe dyżury dla wzmocnienia obsady PADu. A w przypadku spadku wilgotności ściółki poniżej 10% dyżury pełnią już wszyscy leśniczowie. W wyjątkowych przypadkach Nadleśniczy może także ogłosić okresowy zakaz wstępu do lasu.

Lasy Państwowe dokładają wszelkich starań by chronić nasze wspólne dobro jakim jest las przed  wzrastającym zagrożeniem pożarowym. Doskonalą system prognozowania zagrożenia pożarowego. W ramach profilaktyki prowadzimy działalność informacyjną i ostrzegawczą, podejmujemy działania gospodarcze i hodowlane mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia, przechodzimy szkolenia. Jednostki organizacyjne LP modernizują systemy monitorowania  i wykrywania pożarów. W czasie nasilonego zagrożenia pracownicy Służby Leśnej pozostają w ciągłej gotowości, gdyż od szybkiej reakcji na ewentualny pożar, zależy powodzenie akcji ratunkowo-gaśniczych.